Her söylenene inanma mesela. Sorgulamayı öğren. Baktığın şeyi, hatta baktığından emin olduğun şeyi bile sorgula. Belki baktın ama göremedin, kim bilir. Körü körüne o diyorsa doğrudur deme. Ya da her söylenene kulak asma. Bu bu böyleymiş ben yeni öğrendim deme, araştır; kendin gör öyle olup olmadığını. Mantık yürüt. Ortalama bir zekaya sahipsen zaten neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırt edebilecek kapasitedesindir. Ben anlamıyorum, yapamıyorum deme. Anlıyorsun, yapıyorsun da ama hiç denemedin. Çünkü istemiyorsun. Gerçekten istersen yapardın, anlardın. İçinde patlamalar yaratabilecek dahi var farkında değilsin. Sende her insanda olduğu gibi biraz Tesla biraz Da Vinci var. Ama bir Tesla değilsin. Bir Da Vinci de değil ! Neden? Çünkü onlar gerçekten istediler, gerçekten inandılar, ve gerçekten çok çalıştılar ! Ayrıca sen tembelsin, evet tembelsin. Her söylenene inanacak kadar tembelsin. Doğruyu araştırmayacak, gözlerin şişene kadar okumayacak-çalışmayacak kadar aciz !

Ve neden körü körüne inanıyorsun herkese?

İnternetin var, kitapların var, gözlerin var, ellerin, ayakların, arkadaşların, hocaların, ailen ve herşey. Baksana herşeye sahipsin ! Ne istiyorsun başka ?! Hala neyin derdindesin? Neden düşünmüyorsun? Neden çalışmıyorsun? Neden “bilmiyorum” ve ya “yapamıyorum” saçmalıklarının arkasına sığınıyorsun. Neden “bu böyleymiş” yerine “bu böyledir” gibi kesin yargılar kurmuyorsun? Neden kaynaklardan araştırmayıp 2. ve 3. ağızlardan dinliyorsun? Neden insanların seni yönlendirmesine izin veriyorsun? Ve neden körü körüne inanıyorsun herkese? Ve neden dünyaya çıplak beyinle gelip çıplak beyinle gitmekte direniyorsun? Neden yalnızca kendin için yaşıyor, neden başkalarının iyiliği için ve dolayısıyla kendi iyiliğin için uğraşmıyorsun?

Hiç düşündün mü..?

Hiç düşündün mü neden sağ görüşlü olduğunu ya da sol görüşlü olduğunu? Hiç sorguladın mı siyasi görüşünü gerçekten? Hiç karşıt görüşlere de hak verdin mi? Hiç hocana sordun mu, “Hocam bu çember neden 360 derece” ? Ya da hiç Facebook’tan paylaştığın o salak haberin doğruluğunu araştırdın mı? Hayır araştırmadın. Çünkü başkalarından duyduklarına körü körüne inanmaya, sorgulamamaya, eleştirmemeye alıştın. Alıştırıldın. Tembellik yaptın, çalışmadın, okumadın öğrenmedin. Yıllardır kim ne dediyse öyledir dedin. Neden ya neden diye hiç sormadın bile. Herşeyi olduğu gibi kabullendin, kabullendik.

Söz gelimi trafikte binlerce araba gördün. Görüyorsun da hergün. Hiç düşündün mü bu arabalar nasıl gidiyor? Nasıl yapılıyor? Nasıl işliyor herşey? Nasıl yürüyor bu tonlar ağırlığındaki teneke kutuları?

Ben bilmiyorum, yapamıyorum demek en kolayı tabii.

Her duyduğunu doğru kabul etmek kolay geliyor tabi. Araştırıp ne doğru ne yanlış bilmiyorsun. Kim sana ne diyorsa onu doğru kabul ediyor, onu hayatına uyguluyor, ondan besleniyor, ondan ilham alıyorsun. Harikasın belki, harika bir beynin var. Ama o kompleks beyni kullanmayacak kadar tembelsin.

Sözgelimi; en basitinden “yemek yapmasını bilmiyorum”, “bu işi nasıl yapacağım bilmiyorum” dediğin sürece zaten kaybettin oyunu. Bitirdin herşeyi. Sıyırdın kafandan bütün olabiliteleri. Yapamıyorum kelimesinin arkasına sığındın, ki bu en kolayı. Oysa ki bilmiyorum yerine, “henüz bilmiyorum ama öğreniyorum” ya da “geliştiriyorum” deseydin kazanmıştın. Çoktan kazanmıştın. Ne vardı ki yemek yapmakta. Yok muydu hiç internet, hiç kitap? Yok muydu hiç tarif? Neden bakmadın, neden uygulamadın? Ya da hiç resim yapmayı denedin mi hayatında? Hiç müzik yapmayı? Bak denemekten bahsediyorum, üst üste denemek. Hiç denedin mi? Deneseydin belki başaracaktın, yapacaktın. Ama yapamıyorum demeyi tercih ettin. Belki içinde daha başka ne yeteneklerin vardı ama hepsini “yapamıyorum” veya “bilmiyorum” gibi saçma kelimeler arkasına gizleyerek yok ettin bile çoktan. Belki deneseydin bazı şeyleri artık hiç birşeyi bilmiyorum değil, “öğreniyorum”; yapamıyorum değil “uğraşıyorum ya da yapmaya çalışıyorum” diyecektin. Haksız sayılmam değil mi?

Yapmazsan; kaybedersin, kaybederiz.

Başkalarının piyonusun. Okumadığın, öğrenmediğin, çalışmadığın, yattığın, saatlerce uyuduğun sürece evet piyonsun. Sadece birilerinin yönlendirmesiyle bir kaç kareye sıkışmış basit birer piyon. Doğruyu öğrenmediğin mantıklı olanı araştırmadığın sürece yalnızca basitsin. Çok basit. 1+1 işleminin sonucu kadar basitsin. Doğruyu öğrenmekte diretmediğin, yanlışlara baş kaldırmadığın, yanlışı yapmakta direndiğin sürece kaybedeceksin.

(Visited 9 times, 1 visits today)