Gmail, Yahoo! vb. bilindik e-mail sistemleri, mail içeriğine sahiptir. Sizi daha iyi tanımak veya profillemek için gönderip-aldığınız bütün yazışmaları tarayabilir. Çünkü sizi daha iyi tanırlarsa, sizin için daha isabetli reklamlar yapabilirler. ProtonMail ise yazdıklarınızı okumuyor veya sizi profillemiyor. Bunu isetese bile yapamıyor. Çünkü noktadan noktaya şifreleme (end-to-end encryption) desteği var. Posta kutunuz her zaman şifreli bir şekilde korunuyor. Şifreleme işlemiyse, client tarafında gerçekleşiyor. Bu yüzden  şifreli veriyi açacak anahtara sadece siz sahip oluyorsunuz.

Firmanın kurucuları, sunucuları host edeceği yere kadar son derece dikkatli davranmış. Kişisel veri güvenliği konusunda, en titiz ülkelerden biri olan İsviçre’de karar kılmışlar. Fiziksel güvenlik ise hâyli sağlam. İsviçre Alplerinin 1000 metre altında, nükleer saldırıdan bile sağ çıkacak kadar güvenli, birden çok verimerkezinden hizmet veriyorlar.

Bir tanesi protonmail.com, diğeri protonmail.ch şeklinde olacak şekilde iki farklı e-mail adresi alabilirsiniz. Şifreleme tekniği bakımından hiçbir fark yok. Ancak çoğu kişinin aklına gelmeyecek bir nedenle böyle bir alternatif sunmuşlar. “.com” uzantılı bir adresin kapatılması veya farklı bir sunucuya yönlendirilmesi, ABD hükümeti tarafından gerçekleştirilebilir. Böylece ya size hiç e-mail atamazlar ya da size attıklarını düşündükleri e-mail, ABD hükümetince ayarlanmış bir başka sunucuya gider. Fakat “.ch” ile biten bir internet adresinde değişiklik yapılması, İsviçre’nin kontrolünde. İsviçre’de de işler bu kadar kolay değil. (Gerçi bilgilendirmeyi yaptım ama benim tercihim, “.com” uzantılı bir adres almak oldu.)

Biraz da kullanıma değineyim. Aşağıda da göreceğiniz gibi, alıştığımız mail programlarından hiçbir farkı yok. Bütün şifreleme işlemi, kullanıcının farkında olmayacağı şekilde yapılıyor.

Eğer gönderdiğiniz e-mail alıcısı, yine bir protonmail kullanıcısıysa, asimetrik şifreleme sayesinde, karşı tarafa e-mail tamamen şifreli gidiyor. Eğer karşı taraf farklı bir servis sağlayıcıdan hizmet alıyorsa, burada da iki seçeneğimiz var: Ya olduğu gibi gönderiyoruz ve mesajımız karşı tarafın sunucusuna şifrelenmeden gidiyor. Ya da belirleyeceğiniz bir parola ile simetrik şifreleme yapıyorsunuz.

İlave olarak göndereceğiniz e-mail için süre de verebilirsiniz. Örneğin bir saat içinde e-mail kendiliğinden silinsin, bir hafta kalsın vb…

Simetrik şifrelemeyle farklı bir sağlayıcıya e-mail gönderdiğinizde, karşı tarafa sadece bir bilgilendirme e-mail’i gidiyor. Buradaki linke tıklar ve parolasını girerse, e-mail içeriği ancak o zaman gözüküyor.

Elbetteki herkese bu şekilde e-mail göndermeniz gerekmez. Standart sağlayıcılarda nasıl e-mail gönderimi yapıyorsanız, aynı şekilde de gönderebilirsiniz. Bu sadece güvenliğin biraz daha arttırılmış hâli.

ProtonMail’in kurucularından Andy Yen’in yaptığı bir TED konuşması var. Konunun hassiyetini anlamak için 12 dakikanınızı ayırmanızı ve aşağıdaki videoyu mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

ProtonMail oldukça başarılı bir arayüze sahip, noktadan noktaya şifreleme yeteneği olan bir e-mail hizmet sağlayıcısı. Bir dakikadan kısa bir süre içinde kullanmaya başlayabilirsiniz. Üstelik cep telefonları için geliştirilmiş güzel bir uygulaması da var. ProtonMail kullanmanız için birçok neden saydım. Ama asıl motivasyonunuz kolay kullanım ya da mobil desteği olmamalı. Sizi asıl harekete geçirecek şey, kendi mahremiyetinizi koruma isteğiniz olmalı!

(Visited 13 times, 1 visits today)