“İki şey sonsuzdur: Evren ve insanoğlunun aptallığı. Evrenden o kadar emin değilim.” — Albert Einstein

Einstein 1955’te öldükten sonra patolojist Thomas Harvey onun beynini parçalara ayırıp inceledi. Bu süreç üç ay sürdü ve Dr. Harvey kesitlerin çoğunu kendine sakladı. Beyin ortalama ağırlıktaydı ama normalden daha fazla gliyal hücre barındırdığı ortaya çıktı. Birçok kaynağa göre Einstein’ın hayattaki en büyük pişmanlığı çığır açan icatlarının silaha dönüştürülmüş olmasıydı.

 

 

 


“İnsanların %5’i düşünür, %10’u düşündüğünü sanır ve kalan %85’iyse düşünmektense ölmeyi tercih eder.” — Thomas Alva Edison

Edison yaşamının son dönemlerinde Nikola Tesla’nın doğuştan gelen dehasını kabul etmediği için duyduğu pişmanlığı ifade etti. Birlikte çalıştıkları zamanlarda Edison kendisinden daha genç olan mucidin birçok projesine son vermişti.

 

 

 


“İnsanlar olarak diğer insanların ya da dünyadaki diğer hayvanların duygu ve düşüncelerine empati kurma konusunda olmamız gerektiği kadar iyi değiliz.” — Neil deGrasse Tyson

Tyson Plüton’un kütlesinin neredeyse yarısının buz olduğundan dolayı gezegen olamayacağını savunmuştu. Plüton şimdi sadece Oort bulutunun yakınlarındaki buzlu kayalardan biri.

 

 


“İnsanın esas ölçütü rahat ve refah içindeyken değil, zorluk ve ihtilaf zamanlarında nerede durduğudur.” — Martin Kuther King, Jr.

Öldüğünde yalnızca 39 yaşında olmasına rağmen otopsi sonuçları ortaya çıkardı ki Dr. King’in kalbi önemli derecede yaşlanmıştı. Bu büyük ihtimalle stres yüzündendi. King’in yakınları ona asıl adı olan Michael diye hitap ederlerdi.

 

 

 


“Tek bilebileceğimiz hiçbir şey bilmediğimizdir ve bu insan bilgeliğinin erişebileceği en yüksek mertebedir.” — Leo Tolstoy

Bir Rus asilzadesi olan Tolstoy varlığının çoğunu yerel dilencilere bağışladığında eşi Sofya onu terk etti. Tüm zamanların en etkili roman yazarlarından biri olarak addedilir.

 

 

 


“İnsanlar çoğu zaman mantıksız ve bencildir. Yine de onları affedin.” — Rahibe Teresa

Rahibe Teresa, Agnes Gonxha Bojaxhiu olarak doğdu. Ailesi oldukça zengindi. 18 yaşında Loreto Kardeşler Enstitüsüne katılmak için evinden ayrıldı.

 

 


“Ben de Nobel gibi düşünenlerdenim; insanlık yeni keşiflerden kötülükten ziyade iyilik çıkaracaktır.” — Marie Curie

Marie Curie ve eşi Pierre Curie birçok radyoaktif element keşfettiler. Ne var ki keşiflerinin bedeli ağır oldu. Marie Curie 1934’te aplastik anemiden öldü.

 

 


“Her insan hayatını diğerlerine örnek olacak şekilde yaşamalıdır.” — Rosa Parks

Parks, Montgomery otobüsünde koltuğundan kalkmayı reddetmesiyle tanınır. Oturduğu kısım hem beyazlara hem de siyahilere açıktır. O kısım dolduğunda ve beyaz bir adam ayakta kalktığında Parks kendi koltuğunu vermeyi reddetmiş ve insanlık tarihinin yönünü değiştirmeye katkıda bulunmuştur.

 

 

 


“Yaratıcı gücün tüm evreni bir anda düzene sokması ne kadar da tuhaf.” — Virginia Wolf

Çocukken düşüncelerini dile getirmekte zorluk çekse de Virginia Wold kendi neslinin en etkili kadın yazarlarından biri olmuştur.

 

 

 

 

 

 


“Durup korkunun gözünün içine baktığımız her tecrübe bize güç, cesaret ve güven kazandırır… Yapamayacağımızı sandığımız şeyi yapmalıyız.” -Eleanor Roosevelt

Eleanor Roosevelt basın toplantılarına katılarak ve kendi radyo programını yaparak first lady rolünü yirminci yüzyıla taşıdı.

 

 

 

 

 

 


“Açgözlülüğümüzle ve aptallığımızla kendi kendimizi yok etme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Giderek kalabalıklaşan ve kirlenen bu küçük gezegende kendi içimize bakıp kalamayız.” — Stephen Hawking

Stephen Hawking kara delik düşüncesini kavramsallaştırıp popülerleştirmiştir. Hawking’e 90’larda şövalye nişanı teklif edilmiş fakat kabul etmemiştir.

 

 

 

 

 

 


“Geleceğimiz kim olduğumuz ve ne olabileceğimiz hakkında yaptığımız varsayımlarla şekillenecek.” Rosabeth M. Kanter

Rosabeth M. Kanter’ın şirket kültürü üzerine görüşleri ve yazdığı kitaplar moden iş dünyasının yapıtaşlarından sayılır.

(Visited 18 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.