Evden çalışmanın sizin için anlamlı olması için birçok neden olabilir. Ancak patronunuza bunu kabul ettirmek için işiniz için anlamlı olan nedenlerin bir listesini yapmanız gerekir. Burada size evde çalışmanızın şirketiniz için faydalı olacak yönlerini gösteren, güçlü argümanlar verilmiştir.

Evden çalışmak istiyorsunuz, ancak patronunuz için bu fikir pek de ideal görünmüyor. Bunun için patronunuzu suçlamayın, değişmesi gereken pek çok şey olduğunu bilin. Sakın patronunuza evden çalıştığınız zaman daha mutlu ve bu nedenle daha üretken olacağınızı söylemek gibi bir hata yapmayın. Patronunuz sizin ruhsal durumunuzla ilgilenmeyecektir. Bunun yerine patronunuzun ilgilenebileceği evden çalışma istatistiklerini araştırmak için biraz zaman harcayın. Kısaca, patronunuza evden çalışmanın işi nasıl geliştirebileceğini veya işin gelişimine yardım edebileceğini gösterin.

1: Sizin yeriniz diğerlerininkinden daha ucuz
Ofis alanı çok ucuza mal olmaz. Kiralık ofis alanları aşırı bir maliyete neden olabilir çünkü bir metrekare için ortalama 33 dolar ek maliyet getirirler (yıllık). Kuruluşlar her üç evden çalışan için bir ofisi tasfiye edebilirler. Sadece birkaç tane tasarruf örneği yöneticinizi sizin teklifinizi dikkate alma yönünde teşvik edebilir:

* AT&T ofis alanı maliyetlerini %50 azalttı.
* IBM ofis alanını 2 milyon metrekare küçülterek yılda 56 milyon dolar tasarruf ediyor.
* Merrill Lynch her tasfiye ettiği ofis için yılda 5,000 ila 6,000 dolar arasında tasarruf sağlıyor.
* Georgia Power ofis alanlarını azalttıktan sonra yılda 100,000 dolar tasarruf etmeye başladı.
* The TeleWorker dergisinin Mart 2008 sayısında Dow Chemical’in idari maliyetlerinin %50 azaldığını ve bunun %1’inin evden çalışmaya bağlı olduğunu bildiriyor.
* Gerçekçi bir şekilde, siz sadece tek bir kişisiniz ama yeni bir trend başlatabilirsiniz. Bu hareketin bir yerlerde başlaması gerek. Eğer bununla büyük bir iş başarılacaksa, bunu başlatan neden siz olmayasınız?

2: Verimliliğiniz artacak
Bazı yöneticileri evde çalışırken daha üretken olacağınız konusunda ikna etmek zordur. Örneğin küçük ponponlu yastığınızı görmek sizi rahatlığa itebilir ve patronunuz sizin evde uygun şekilde çalışmadığınızı düşünebilir. Eğer sözlerinizle patronu ikna edemezseniz, istatistikleri kullanmayı deneyin:

* Computing Technology Industry Association (CompTIA) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, araştırmaya katılanların %67’si yarı zamanlı ve tam zamanlı evden çalışmadan dolayı kuruluşlarının daha üretken hale geldiğini belirtti.
* TeleWorker dergisinin Mart 2008 sayısında, American Express evden çalışan çalışanlarının ofis çalışanlarına göre %43 daha üretken olduklarını belirtiyor.
* Massachusetts Enerji Kaynakları Bölümü ve Massachusetts Karayolları Bölümü üretkenliğin %82’den %87’ye çıktığını bildirdi. Evde çalışanlar kendilerini daha üretken hissediyorlardı ve yöneticilerin tamamı evden çalışanların üretkenliğinin arttığını bildirdiler.
* Bunların yanı sıra ölçülmesi zor olan yaratıcılıkla ilgili bir yön de vardır. Bazılarımız gece 3:00 ile 5:00 arasında, sabah 8:00, akşam 5:00 saatler arasında çalışanların yaptığından daha fazla iş yapabiliriz. Tabi ki bu işinizden çok sizinle ilgili bir konudur ancak patronunuzun ofis saatleri dışında ekstra çalışma yaptığınızı bilmesinde sakınca yoktur.

Bunlardan çıkan sonuç bellidir: Evden çalışan çalışanlar iş arkadaşlarıyla konuşmadıklarında ve onlarla zaman geçirmediklerinde çalışmayla daha fazla zaman harcarlar.

3: Çalışanlar daha kolay elde tutulacak
Evden çalışmanıza izin verilmemesi durumunda işi bırakmakla patronu tehdit etmek iyi bir fikir değildir çünkü çok azımız gerekten vazgeçilmezizdir. Ama, ev ile işyeriniz arasındaki mesafe çok uzaksa, evden çalışmayı istemek makul bir talep olabilir. Eğer değer verilen bir çalışansanız, haftada birkaç gün evden çalışmanız, sizi evinize daha yakın olan bir şirkete kaptırmaktan daha makul olacaktır.

CompTIA’nın 2008 araştırmasında, araştırmaya katılanların %37’si evden çalışmanın çalışanları elden tutmayı arttırdığını belirtmiştir. Katılımcıların %39’u evden çalışma sayesinde her zaman işe gelebilecek mesafede bulunmayan daha vasıflı personele erişebildiklerini belirtmişlerdir.

The Journal of Applied Psychology tarafından yakın zamanda yapılan bir çalışma işyerindeki gergin ilişkilerin yarattığı baskının işi bırakma kararında önemli bir faktör olduğunu ortaya çıkardı. Bu insanlarla geçinmek aslında zor değildir ama onlar ofis politikasından hoşlanmazlar. En azından yarı zamanlı olarak evden çalışma bu baskı ve gerilimi ortadan kaldırabilir ve kilit önemdeki insanları sizin kuruluşunuzda tutabilir. Bu tarz karşılıklı fedakarlıklar şirkete bağlılığı arttırmak için önemlidir.

4: Faturalanabilir saatlerinizi artıracaksınız
Müşterilere fatura kesenler faturalanabilir işleri faturalanamaz kesintilerden ayrıştırmanın ne kadar zor olduğunu çok iyi bilirler. Diğer insanlar size ulaşabiliyorlarsa, kesinlikle sizin zamanınızı alırlar. Günün sonunda zamanınızın gerçekten ne kadarını faturalanabilir işlere harcadığınızı belirlemek zordur. Evde ise daha az kesintiye uğrarsınız ve bu sizin çalışma saatlerinizi artırır. Bu daha fazla gelir, daha hızlı çözümleri müşteriler için daha fazla zaman ve daha fazla para anlamına gelir.

5: Siz de diğer evde çalışanlardan biri olacaksınız
Evden çalışma işini pek çok kişi yapıyor. Robert Half Technology, 1400 Bilişim Kurulu Başkanı ile yaptığı araştırmada bunların %47’sinin iş memnuniyetini ve şirkete bağlılığı artırmak için evden çalışma dahil daha esnek iş programları önerdiklerini ortaya çıkardı. WorldatWork’den alınan bazı ulusal istatistikler şöyledir:

* 12.4 milyon Amerikalı işçi en azından ayda bir gün evden çalışmaktadır.
* Ayda bir gün evden çalışanların sayısı 2004 yılına göre 2005 yılında %25 artmıştır.
* WorldatWork 2010 yılı itibariyle 100 milyon Amerikalı çalışanın evden çalışacağını tahmin etmektedir.

6: İlişkileriniz güçlenecek
The Journal of Applied Psychology tarafından yapılan, daha önce bahsi geçen çalışma ile evden çalışmanın yöneticiler ve personel arasındaki ilişkilerin gelişmesine yardım ettiği bulunmuştur. Evden çalışma ortamında, herkes iletişimde olmak için daha fazla aba harcar. Birbirlerini daha az görürler ama aynı ofis alanını paylaşan insanlara göre daha etkin bir iletişim kurarlar.

7: Evden çalışma çevreye de katkı sağlar
Çevreyi korumak sadece moda değildir, şirketinizin parasını korumaya da katkı sağlar. US Consumer Electronics Association(CEA) tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre evden çalışma ile yılda 9-14 milyar kilovat-saat elektrik tasarruf edilir – bu rakam ABD’de bir milyon konutta harcanan elektriğe eşittir. Siz de evden çalışma yöntemiyle şirketinizde elektrik tasarrufu yapabilirsiniz. Bunun miktarı tabii ki şirketinizin büyüklüğüne ve evden çalışan çalışanlarınızın sayısına bağlı olacaktır. Bu çalışma aynı zamanda 3.9 milyon evden çalışanın yakıt tüketimini yaklaşık 840 milyon galon ve karbondioksit emisyonunu yaklaşık 14 milyon ton azalttığını hesaplamıştır. Tabii ki bu şirketinizin karını değiştirmeyecektir ama bugünkü benzin fiyatlarını düşünerek patronunuz da evden çalışmaya karar verebilir!

Trafik sorunu sadece yakıt ve emisyonla ilgili değildir. Texas Transportation Institute trafik karmaşasının yılda 78 milyar dolara ve kaybolan 4.2 milyar saate mal olduğunu bildirmiştir. Evde çalışırsanız, trafikte oturmak yerine, evde çalışıyor olursunuz.

8: İşyeri siyaseti azalacak
Evde çalıştığınız zaman dedikoduları paylaşmak daha zordur. Evet, bunu her zaman e-posta veya telefonla yapabilirsiniz ama bu aynı şey değildir. Ofis politikası veya dedikodusu içinde yer almak istemeyebilirsiniz ancak bunu isteyenlerle aynı alanı paylaşıyor olmak sizin tavrınızı ve hatta işinizi bile etkileyebilir. Dedikodu ve söylentiler üretkenliği ve iş ahlakını en çok öldüren şeylerdir. Evden çalışanlar böyle kötü huyları olan çalışanlarla aynı yerde çalışmaktan kendilerini korumuş olurlar. Eğer ortada böyle bir sorun varsa emin olun ki, yöneticiniz bunu zaten biliyordur. Konuya duyarlılık göstermek ve kendi alanınızı ayırmaya çalışmak takdir görecek ve profesyonel bir davranış olarak kabul edilecektir.

Uyarı: Her patron sizinle aynı şeyi düşünmeyecektir. Bazıları bu olayların zaten dışında olmanız gerektiğine ve böyle sorunlar olsa bile, sizin pire için deveyi yaktığınıza inanacaklardır. Bu sorunu ortaya koymadan önce patronunuz daha iyi tanıyın.

9: Size daha rahat erişilebilecek
Ofiste çalışırken her zaman size kolay ulaşılamayabilir. Eğer ofiste değilseniz, fotokopi odasında, konferans salonunda veya kütüphanede olabilirsiniz – işyerinde saklanabileceğiniz pek çok yer vardır.

Eğer patronunuz size ev ofisinizden ulaşmaya alışırsa ve cevap vermezseniz, nerede olabilirsiniz? Fiziksel ihtiyaçlarınızı gideriyor olabilirsiniz, kediyi dışarı çıkarıyor olabilirsiniz ve bunun gibi şeyler. Burada önemli olan nokta evde uzun zaman boyunca saklanamayacağınızdır. Sesli bir maili veya bir e-postayı hızlı bir şekilde yanıtlamanız gerekir çünkü patronunuz fotokopi odasında, konferans salonunda veya kütüphanede olmadığınızı bilir. Evdesinizdir ve patron da nerede yaşadığınız bilmektedir.

Evde çalışarak sadece patronunuz ve iş arkadaşlarınız için değil, aynı zamanda müşteriler için de daha kolay ulaşılabilir bir durumda olursunuz. İş saatleri ve zaman dilimleri sizi sınırlamaz. (Tabii ki bu faydalı tarafı kendininiz için kullanmak isteyebilirsiniz).

10: Bu hava geçirmez bir sözleşmedir
Yaşadığınız yerde kışın çok sert geçtiğini ve örneğin yarım metre karın yolları kapadığını düşünün. Böyle bir durumda belki bir hafta boyunca işe gidemeyebilirsiniz. İşinize bağlı olarak bu çok ciddi sorun yaratabilir. Ancak evden çalıştığınız zaman, hava koşulları salonunuzda çalışmanızı engelleyemeyecektir.

(Visited 11 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.