Hayat yoğun. Hayallerinize doğru ilerlemek imkansız gibi gelebilir. Tam zamanlı bir işiniz ve çocuklarınız varsa bu daha da zor.

Nasıl ilerlersiniz?

Her gün ilerlemek ve gelişmek için kasıtlı olarak zaman ayırmazsanız — şüphesiz ki, zamanınız git gide daha da kalabalıklaşan hayatımızın vakumunda kaybolup gidecektir. Bir bakmışsınız yaşlanıp kurumuşsunuz — o kadar zamanın nereye gittiğini merak ediyorsunuz.

Profesör Harold Hill’ın da dediği gibi — “Yeterince yarın biriktirdiğinizde, kendinizi bir sürü boş dünle baş başa kalmış halde bulursunuz.”

Hayatı Yeniden Düşünmek ve Hayatta Kalma Modundan Çıkmak

Bu makale hayata karşı olan yaklaşımınızın tamamını yeniden düşünmeniz için size meydan okumayı hedeflemektedir. Amaç, sadeleşmenize ve temele dönmenize yardımcı olmak.

Ne yazık ki, çoğu insanın yaşamı önemsiz, ıvır zıvır şeylerle ağzına kadar dolu. Anlamlı herhangi bir şeye doğru ilerlemek için zamanları yok.

Hayatta kalma modundalar. Siz hayatta kalma modunda mısınız?

Bilbo gibi, çoğumuz çok geniş bir ekmeğin üzerine sürülerek yayılmış tereyağı gibiyiz. Maalesef, o ekmek bizim bile değil, başkasının. Çok az sayıda kişi hayatlarının kontrolünü kendi ellerine almak için gereken zamanı harcamış durumda.

Yalnızca bir nesil öncesine kadar, hayatımızı başkalarının dediklerine göre yaşamak sosyal ve kültürel bir şey sayılıyordu. Ve çoğu Millenial bu süreci sırf bize öğretilen tek dünya görüşü bu olduğu için devam ettiriyor.

Ancak, büyük çaba ve niyetlenme ile hayatınızı kendi istediğiniz gibi yaşayabileceğiniz konusunda büyüyen bir toplu bilinç var.

Kendi kaderinizin tasarımcısı sizsiniz.

Sorumluluk sizde.

Siz karar veriyorsunuz. Karar vermelisiniz — çünkü siz karar vermezseniz, başka biri sizin yerinize verecek. Kararsızlık kötü bir karar.

Bu kısa sabah rutini ile hayatınız çabucak değişecek.

Uzun bir liste gibi görünebilir. Ama aslında uzun lafın kısası, liste oldukça basit:

 • Uyan
 • Moda gir
 • Harekete geç
 • Doğru besinleri vücuduna al
 • Hazırlan
 • İlham al
 • Perspektif sahibi ol
 • İlerlemek için bir şey yap

Başlayalım:

 1. 7+ Saatlik Sağlıklı Bir Uyku Çekin

Kabul edelim — Uyku, yemek yemek ve su içmek kadar önemli. Buna rağmen, milyonlarca insan yeterince uyumuyor ve sonuç olarak çılgınca sorunlar yaşıyorlar.

Ulusal Uyku Vakfı (The National Sleep Foundation — NSF) en az 40 milyon Amerikalının, 70’den fazla uyku bozukluğundan muzdarip olduğunu ortaya koyan araştırmalar yaptı. Üstelik, haftada birkaç gece veya daha fazla defa, yetişkinlerin yüzde 60’ı ve çocukların yüzde 69’u bir veya daha fazla uyku sorunu yaşıyor.

Buna ek olarak, yetişkinlerin yüzde 40’ından fazlası ayda birkaç defa günlük hayatlarına engel olabilecek kadar ciddi derecede gündüzleri uyku sersemliği yaşıyor — ki bu insanların yüzde 20’si uyku sersemliği sorununu haftada birkaç defa veya daha fazla defa yaşadıklarını bildiriyor.

Diğer yandan, sağlıklı düzeyde uyumak şunlarla ilişkilendiriliyor:

 • Hafızada artış
 • Daha uzun bir ömür
 • Enflamasyonda düşüş
 • Yaratıcılıkta artış
 • Dikkat ve odaklanmada artış
 • Egzersizle birlikte yağ miktarında düşüş ve kas kütlesinde artış
 • Düşük stres
 • Kafein gibi uyarıcılara olan bağımlılıkta azalma
 • Kazaya karışma riskinde azalma
 • Depresyon riskinde azalma
 • Ve daha birçok şey… Google’da arayın.

Eğer uyku sizin için bir öncelik değilse, bu blog yazısının hiçbir anlamı yok. Kimin umrunda saat beşte kalkmanız eğer bundan üç saat önce uyumuşsanız?

Fazla dayanamayacaksınız?

Telafi edebilmek için uyarıcılar kullanabilirsiniz ama bu sürdürebilir bir şey değil. Uzun vadede sağlığınız zarar görecektir. Amaç uzun vadeli sürdürülebilirlik olmalı.

2. Netlik ve Refahı Artırmak İçin Dua ve Meditasyon

Sağlıklı ve dinlendirici bir uyku seansından uyandıktan sonra dua etmek ve meditasyon yapmak kendinizi pozitifliğe doğru yönlendirmek için hayati öneme sahip. Ne üzerinde odaklanırsanız, o gelişir.

Dua ve meditasyon sahip olduğunuz şeyler için duyduğunuz minnettarlığı arttırır. Minnettarlık refah bir zihniyete sahip olmaktır. Refah bir şekilde düşündüğünüzde dünya sizin için bir istiridye gibidir. Onda sizin için sonsuz fırsat ve olasılıklar var.

İnsanlar mıknatıstır. Sahip olduklarınıza şükrettiğinizde, daha fazla pozitifliği ve iyiliği kendinize çekeceksiniz. Minnettarlık bulaşıcı.

Minnettarlık başarının en önemli anahtarı olabilir. Tüm erdemlerin anası olduğu söyleniyor.

Her sabah kendinizi şükür ve açıklık dolu bir konuma yerleştirerek başlarsanız, dünyanın sunabileceği en iyi şeyleri kendinize çekeceksiniz ve dikkatiniz dağılmayacak.

3. Zorlu Fiziksel Aktivite

Egzersize olan ihtiyaçla ilgili sonsuz kanıta rağmen, Center for Disease Control’ün Ulusal Sağlık Mülakat Araştırması’na göre 25–64 yaş arasındaki Amerikan erkeklerinin ve kadınlarının sadece üçte biri, düzenli fiziksel aktivitede bulunuyor.

Dünyadaki sağlıklı, mutlu ve üretken insanlar arasında olmak istiyorsanız, düzenli egzersiz alışkanlığını edinin. Çoğu kişi, vücutlarını çalıştırmak için hemen spor salonuna gidiyor. Ben ise son zamanlarda, sabahın erken saatlerinde bahçede çalışmanın yoğun bir ilham ve netlik kaynağı sağladığını keşfettim.

Tercihiniz ne olursa olsun, vücudunuzu hareket ettirin.

Araştırmalar sonucunda egzersizin depresyon, endişe ve stres riskini azalttığı bulundu. Egzersiz aynı zamanda kariyeriyerinizde daha başarılı olmanızla da bağlantılı.

Eğer vücudunuz umurunuzda değilse, hayatınızın diğer boyutları da bundan zarar görecektir. İnsanlar bütünsel varlıklardır.

4. 30 Gram Protein Tüketin

Illinois Üniversitesi’nden emekli beslenme profesörü, Donald Layman, kahvaltıda en az 30 gram protein tüketmeyi öneriyor. Benzer şekilde, kitabı The 4-Hour Body’de Tim Ferriss de uyandıktan 30 dakika içinde 30 gram protein öneriyor.

Tim’e göre, babası bunu yaparak bir ayda 8,5 kilo vermiş.

Protein bakımından zengin gıdalar diğer besinlere göre sizi daha uzun süre tok tutar çünkü midede daha uzun süre kalırlar. Ayrıca, protein kan şekeri değerlerini dengede tutar, bu da ani ve şiddetli açlıkları önler.

İlk olarak protein tüketmek, beyaz karbonhidratlara duyduğunuz şiddetli yeme isteğini azaltır. Bunlar sizi şişmanlatan karbonhidratlar. Hamur işleri gibi.

Tim, sabahları yeterli protein alabilmek için dört öneride bulunuyor:

 • Kahvaltıda aldığınız kalorilerin en az %40’ı protein olsun
 • Bunu iki veya üç yumurta ile yapın (bir yumurta da yaklaşık 6g protein bulunur)
 • Yumurtayı sevmiyorsanız, hindi pastırması, organik pastırma veya sosis ya da süzme peynir gibi bir şey kullanın
 • Veya her zaman protein içeceği kullanabilirsiniz

Süt, et ve yumurtadan kaçınanlar için birçok bitki bazlı protein var. Baklagiller, yeşillik, fındık, çekirdeklerin hepsi protein bakımından zengindir.

5. Soğuk Duş Alın

Tony Robbins, her güne 14 derecelik bir yüzme havuzuna atlayarak başlıyor.

Neden böyle bir şey yapsın ki?

Soğuk suya dalmak fiziksel ve zihinsel sağlığı büyük ölçüde arttırıyor. Düzenli olarak uygulandığında, vücudunuzun bağışıklık, lenfatik, dolaşım ve sindirim sistemlerinizde hayat kalitenizi geliştiren uzun süreli değişiklikler yapıyor. Metabolizmanızı hızlandırdığı için zayıflamanızı da kolaylaştırabilir.

2007’de yapılan bir araştırma çalışması, düzenli olarak soğuk duş almanın depresyon belirtilerini tedavi etmede reçeteli ilaçlardan daha etkili olduğunu buldu. Bunun nedeni soğuk suyun size kendinizi mutlu hissettirecek, ruh halinizi iyileştirecek nörokimyasallardan oluşan bir dalgayı tetiklemesi.

Elbette, soğuk duşa ilk adımı atarken hissedilen bir korku var. Bunu daha önce denediyseniz, şüphesiz ki, kendinizi duşun yanında suyun altına girme korkusuyla beklerken bulmuşsunuzdur.

Kendinizi bu düşünceden vaz geçirip “Belki yarın.” demiş ve duşa girmeden önce sıcak suyu açmış olabilirsiniz.

Ya da, belki içeri daldınız ama hemen sıcak suyu açtınız?

Yüzme havuzundaki gibi düşünmek bana yardımcı olan şeydi. Havuza yavaş yavaş girmek, azap dolu yavaş bir ölüm. Tek yapmanız gereken doğrudan atlamak. 20 saniye sonra, bir şeyiniz kalmıyor.

Soğuk duş almak da aynı. Giriyorsunuz, kalbiniz deliler gibi atıyor. Sonra, 20 saniyenin ardından, iyi hissediyorsunuz.

Bence, soğuk duş irade gücümü, yaratıcılığımı ve aldığım ilhamı arttırıyor. Soğuk su sırtımı vururken, nefesimi yavaşlatıyor ve sakinleşme pratiği yapıyorum. Sakinleştikten sonra son derece mutlu ve ilham almış hissediyorum. Çok sayıda fikir gelmeye başlıyor ve hedeflerimi gerçekleştirmek için motive olmuş hissediyorum.

Hem, sabah sizi bir bakıma çıldırtan bir şeyler yapmak, sağlıklı bir şey. Yaşadığınızı hissetmenizi sağlıyor ve rahatlık bölgeniz dışında yaşamanın nasıl olduğunu gösteriyor.

6. Moral Veren İçerikler Okuyun/Dinleyin

Sıradan insanlar eğlence peşindedir. Sıradışı insanlar ise eğitim ve öğrenme. Dünyanın en başarılı insanlarının haftada en az bir kitap okuması yaygın bir olay. Sürekli öğreniyorlar.

Haftada bir sesli kitabı, okula gidip gelirken veya kampüste yürürken dinleyerek kolayca bitirebilirim.

Her sabah, 15–30 dakika moral ve bilgi veren içerik okumak sizi değiştirir. Elinizden gelenin en iyisini yapmanız için sizi havaya sokar.

Yeterince uzun bir süre geçtikten sonra, yüzlerce kitap okumuş olacaksınız. Çok sayıda konu hakkında bilginiz olacak. Dünya hakkında farklı düşünüp, dünyayı başka bir gözle göreceksiniz. Farklı konular arasında daha fazla ilişki kuracaksınız.

7. Hayat Vizyonunuzu Gözden Geçirin

Hedefleriniz yazılı olmalı — kısa vadeli ve uzun vadeli. Hayat vizyonunuzu okumak için birkaç dakika ayırmak, günüze bakışınızı değiştirir.

Uzun vadeli hedeflerinizi her gün okursanız onlar hakkında her gün düşüneceksiniz. Onlar hakkında her gün düşünür ve günlerinize onlara ulaşmaya çalışarak harcarsanız, hedefleriniz ortaya çıkacaklardır.

Hedeflerinize ulaşmak bir bilim. Bunun karışık ya da belirsiz bir tarafı yok. Basit bir modeli takip ederseniz bütün hedeflerinizi başarabilirsiniz, ne kadar büyük olurlarsa olsunlar.

Bunun temel ayaklarından biri onları yazmak ve her gün gözden geçirmek.

8. Uzun Vadeli Hedeflerinize Yönelik En Az Bir Şey Yapın

İrade gücü kullanıldığında yorulan bir kas gibidir. Benzer şekilde kaliteli karar verme yeteneğimiz de zamanla yorulur. Ne kadar çok karar veririseniz, kararlarınızın kalitesi de o kadar düşer — iradeniz o kadar zayıflar.

Sonuç olarak, sabah ilk önce zor şeyleri yapmanız gerekiyor. Önemli şeyleri.

Yoksa, bu işler yapılmayacaklar. Günün sonunda, bitkin olacaksınız. Sarhoş gibi olcaksınız. Yarın başlayıvermek için milyonlarca nedeniniz olacak. Ve yarın başlayacaksınız — ki bu hiç olmayacak demek.

Bu yüzden mantranız şu olsun: Önce en kötüsü. Yapmanız gereken o şeyi yapın. Sonra yarın tekrar yapın.

Büyük hedeflerinize doğru her gün bir adım atarsanız, o hedeflerin o kadar da uzakta olmadığını fark edeceksiniz.

Sonuç

Bunu yaptıktan sonra, günün kalanında ne yaparsanız yapın önemli şeyleri önce yapmış olacaksınız. Kendinizi başarabileceğiniz bir yerde konumlandırmış olacaksınız. Hayallerinize doğru yavaş yavaş yaklaşıyor olacaksınız.

Bütün bunları yaptığınız için, hayatta daha iyi bir şekilde ortaya çıkacaksınız. İşinizde daha iyi olacaksınız. İlişkilerinizde daha iyi olacaksınız. Daha mutlu olacaksınız. Kendinize daha çok güveneceksiniz. Daha cesur ve cüretkar olacaksınız. Netlik ve vizyon sahibi olacaksınız.

Hayatınız kısa sürede değişecek.

Uyanıp hayatınızdaki ahenksiz bütün o şeylerle yüzleşmeden böyle sabahlarınız olamaz. Hoşlanmadığınız o şeyler son bulacak. Gözden kaybolup asla dönmeyecekler.

Kısa sürede tutku duyduğunuz işi yaptığınızı fark edeceksiniz.

İlişikileriniz tutkulu, anlamlı, derin ve eğlenceli olacak!

Özgürlük ve refah sahibi olcaksınız.

Dünya ve evren güzel şekilelerde size yanıt verecek.

Daha Derin Bağlantılar Kurun

Eğer bu yazı size ilham verdiyse ve gelecekte daha fazla içerik istiyorsanız, lütfen güncellemelerime abone olun. Aynı zamanda Slipstream Time Hacking adlı kitabımın ücretsiz dijital bir kopyasını elde edeceksiniz. Okuduğunuz için teşekkürler!

http://www.benjaminhardy.com/

(Visited 22 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.