Her projeye yaklaşırken kesinlikle yapılması ve asla yapılmaması gereken çok sayıda şey olduğunu öğrendim. Örneğin eğer bir müşteriye ticari bir kod yazıyorsanız o kodu gelecek beş yıl boyunca her gün kullanmayacağınızı bilirsiniz. Ama yine de çok küçük bir detayla ilgili olsa da verdiğiniz tüm kararları dikkatle değerlendirirsiniz, çünkü bu kararlar sadece uygulamanın performansını değil aynı zamanda sürdürülebilirliğini, kullanılabilirliğini vb. etkiler.

Benim yıllar boyunca çalışırken öğrendiğim ve duyduğum konular çerçevesinde, uygulama geliştirme işiyle uğraşan kişilerin unutmaması gereken 10 tavsiyeyi aşağıda özetledim. Bu tavsiyelerin bir kısmına uymanız mümkün olan en iyi ürünü geliştirmenizi sağlamaya yardımcı olabilir.

1: Kullanıcı ihtiyaçlarının belirlenmesi
Uygulama geliştirme işindeki deneyiminiz arttıkça müşterilerinizin isteklerini öngörme şansınız da muhtemelen yükselecektir. Her zaman için kendinizin müşterilerinizden daha fazla şey bildiğini varsayın. Müşteriler size uygulamayla ilgili isteklerini ilettikleri zaman, onlarla biraz zaman geçirin ve aynı frekansta konuştuğunuzdan emin olmak için talep ettikleri özelliklere bakın. Bunu yapmazsanız, uygulamaları daha sonra tekrar çalışmanız gerekecektir ve bu size zaman kaybına mal olacaktır.

2: İşbirliği yapma
Buna ister beyin fırtınası ister ekip kod incelemesi adını verin ama etrafınızdaki çalışanlarla işbirliği yaptığınızdan emin olun. Diğer insanların fikirlerine kulak vermek bulacağınız potansiyel çözümdeki eksik noktaları tespit etmenize yardımcı olabilir ve hatta bir çözümü orijinal halinden daha iyi bir şekilde geliştirmenizi sağlayabilir.

3: Versiyon kontrolü
Kodu üzerine kod yazılmış olan veya kodu silinmiş olan herkes iyi bir versiyon kontrol sisteminin değerini çok iyi bilir. Sistemin adının CVS, ClearCase veya Visual Source Safe olması sonucu değiştirmez. Bu sistemi alın, öğrenin ve kullanın. Uzun süreler boyunca çok sıkı çalışarak ortaya çıkarılan işin birkaç yanlış tuş hareketiyle uçup gitmesini kimse istemez.

4: Temel sistem testi
Uygulama geliştiricilerin çoğu test yapmaktan hoşlanmaz. Hatta belki şöyle söylememiz lazım: uygulama geliştiricilerin çoğu testten nefret eder. Ancak uygulamanızı dışarı çıkarmadan önce kendi testinizi yapmanız çok önemlidir. Hiçbirşey test grubunuzun moralini temel fonksiyonları çalıştırmayan bir kod almaktan daha fazla bozamaz. Giriş ekranlarınızın katkı girişine müsait olmasını sağlayın, örneğin sadece sayıların girilebileceği bir yere harf yazılamadığından emin olun, raporların bilgi yazdırdığından, kolonların üst üste toplandığından ve benzer temel konulardan emin olun.

5: Kullanılabilirlik
Örnek: Veri girişi kullanıcıları grubu için bir ekran tasarlamışsınız. Tasarımın çok güzel olduğunu düşünüyorsunuz. Sistemde kullanıcıların ihtiyaç duyacağı tüm nitelikler ve ayrıntılar fazlasıyla mevcut. Tam sistemi kurmak üzereyken kullanıcıların daha önce hayatlarında hiç mouse kullanmadıklarını öğrendiniz. Sizin tasarımınızda ekrana bazı tuşlar ekliydi ve kullanıcıların ellerini defalarca klavyeden kaldırması gerekiyordu. Bu uygulama onlar için hiç de verimli ve pratik değildir. Bu örnekte de olduğu gibi, müşterilerinizin karşılaşabileceği kullanım sorunlarını önceden öğrenmek için biraz zaman harcarsanız herkes daha mutlu olur.

6: Sistem performansı
Herşeyde olduğu gibi insanların memnuniyetinin de kısa sürede kaybolduğu çağımızda nihai kullanıcıları memnun etmek zordur. Kullanıcılar bir tuşa bastıklarında sistemin derhal cevap vermesini bekliyorlar. Kimi hallerde de gecelik iş süreçlerinin aslında bir veya iki saat sürdüğü şeklinde bir yanılgıya kapılabiliyorlar. Uygulamanızı geliştirirken kullanıcılarınızın beklediği ve ihtiyaç duyduğu cevabı iyi anladığınızdan emin olun.

7: Kodlarınızla ilgili yorumlar
Yorumlar uygulama geliştiricilerinin başının belasıdır. Bizler zamanımızı kod yazarak geçirmek isteriz, kod hakkında bir şeyler yazarak değil. Ama pekçoğumuzun belli zamanlarda başka birinin yaptığı işi incelemek durumunda kaldığı olmuştur. Eğer siz de benim gibiyseniz, bu tür durumlarda gösterilen ilk tepkinin, yazılan kodun derhal öfkeyle silinmesi ve sıfırdan başlanması olmasına şaşırmış olabilirsiniz. Yaşadığım deneyimlerin bana öğrettiği bir şey var. Kod bölümleri etrafına bazı çok temel yorumlar ekleyerek, açıklayıcı değişken isimleri kullanmaya çalışarak ve benzeri katkılar sunarak sizin mirasınıza sahip çıkacak bir sonraki kişi üzerinde gerçekten kaydadeğer bir olumlu etki bırakabilirsiniz.

8: Kayıt alma
Özellikle de içinde herhangi bir kullanıcı arabirimi olmayan uygulamalar geliştiriyorken yazdığınız kodun içine birkaç faydalı izleme çözümleri koyduğunuzdan emin olun. Bir uygulama geliştiricinin başına gelebilecek ek kötü şeylerden biri çalışırken ne yaptığı pek az anlaşılabilen bir uygulamanın verdiği hataları düzeltmektir.

Kayıt alma işinin çok karmaşık olmaması gerekir. Değişkenlerinizin veya sayaçlarınızın kodun belli yerlerindeki bazı değerlerini bir kenara not etmek veya alt programlarda hatalar oluştuğunda bunları kaydetmek bir yol olabilir. Kayıt alma işlemini sadece belli koşullar mevcut olduğunda gerçekleşecek şekilde ayarlayabilirsiniz (belki de dizinde bunun için özel bir metin dosyası mevcuttur). Problemleri kolayca tespit edip çözmenizi sağlayacak şeyler burada size çok yardımcı olacaktır.

9: Yeteneklerinizi güncel tutun
Kod yazma, geçmişi birkaç yıl öncesine dayanan bir iş midir? Pek çok insan zamanı geçmiş uygulamaların kullanıldığı şirketlerde çalışmaktadır. Etrafınızdaki dünyada neler olup bittiğini görmezden gelmemelisiniz. Dışarıda kullanılan pek çok yeni teknoloji şirket içine entegre edilebilir ve hem size hem de şirketinize büyük yararlar sağlayabilir. Dışarıdaki gelişmeleri biraz olsun anlamaya çalışın. Bunların bir gün sizin işinize yara(ma)yacağını kim bilebilir?

10: İşinizle gurur duyun
Sorumlu olduğumuz uygulamalarla gurur duyma ve bunları sahiplenme benim her zaman aklımda olan bir kavramdır. Geliştirdiğimiz uygulamaların en üst kapasitede çalışmadığını veya kullanıcıların uygulamaların performansından memnun kalmadıklarını asla duymak istemem. Herhangi bir problem duyduğumuzda hızla çözüm bulmak için elimizden gelen herşeyi yapıyoruz.

İster büyük bir şirkette, yazılım veya tasarım işlerinden sorumlu olan biri, ister kendi şirketinde herşeyi kendisi yapmak zorunda olan biri olun sonuç değişmez. Bu bahsettiğimiz fikirlerin sadece birkaçından faydalanmanız sadece daha iyi bir nihai ürün yaratmanıza yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda da kendinizi ve kariyerinizi geliştirmenize katkıda bulunur.

(Visited 13 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.