Son zamanlarda evinden çalışan insan sayısının arttığını düşünüyorsanız söyleyelim, evet gerçekten öyle oldu.

FlexJobs isimli bir şirketin çalışanının yazısında uzaktan çalışma hakkında, şirketin bu konuda yaptığı araştırmalardan bahsediliyor.

2017 Uzaktan Çalışmanın ABD’de İş Gücündeki Yeri Raporu’na göre,

  • Metro ağının en iyi durumda olduğu bölgelerin çoğunda uzaktan çalışanlar, toplu taşıma ile işe gidenlerin sayısını aşmış durumda.
  • Buna ek olarak uzaktan çalışma, başka herhangi bir iş modelinden çok daha hızlı büyümüş.
  • 2017 itibariyle ABD’li çalışanların %43’ü, ara sıra bile olsa uzaktan çalışmaktaymış.
  • Ayrıca, 5000’den fazla çalışanla yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre katılımcıların %81’i iş konusunda aradıkları esnekliğin esnek çalışma saatleri, yarı zamanlı çalışma veya freelance çalışma değil uzaktan çalışma modeli olduğunu ifade ediyor.

Siz de şirketinizde uzaktan çalışmaya doğru bir geçiş istiyorsanız okumaya devam edin.

Uzaktan Çalışmayı Bir Adım İleriye Taşımak: Herhangi Bir Yerden Çalışmak

Uzaktan çalışanlardan oluşan iş gücünün artmasının sonucunda, küçük bir kısmı da “istediğin yerden çalış” formatında bir imkanla geliyor.

Yazıda, her ay incelenen binlerce uzaktan iş ilanının uzaktan çalışma iddiasında olanların gerçekten uzaktan çalışma imkanı vermediği söyleniyor. İnternet bağlantısının sağlanması ve çalışanın işi yapmak için ihtiyaç duyduğu ekipmana sahip olması koşuluyla gerçekten her yerden yapılabilecek işler, uzaktan çalışmayı vadeden ilanların sadece yaklaşık %5’ini oluşturuyor. Bu da demek ki uzaktan çalışma iddiası olan işlerin %95’i belirli yerde bulunmayı gerektiriyor.

Muhtemelen aşina olduğunuz birçok nedenden dolayı, şirketler genellikle uzaktan çalışanların belirli bir konumda bulunmasını ister.

Uzaktan çalışma fikriyle ilgilenenlerin sayısı arttıkça ve uzaktan çalışanları işe almanın faydaları daha görünür hale geldikçe şirketler, sadece uzaktan değil herhangi bir yerden çalışma imkanları konusunda üstlerine düşenlerle ilgili düşünmek zorunda kalacaktır.

Herhangi Bir Yerden Çalışılabilecek İlanları Olan Şirketler:

Bu sürece daha yeni başlıyorsanız, iyi haberlerimiz var: Her yerden yürütülebilecek uzaktan çalışma imkanı sunan en yeni 25 şirketten oluşan yeni bir liste, hangi şirketlerin uzaktan çalışma formatına yakın olduğuna ve ve bu bağlamdaki işlere dair bir fikir edinmenizi sağlayacaktır.

“Fiziksel olarak burada bulunmaya değil, sonuçlara önem veriyoruz. Uzaktan çalışmak, yetenekleri fiziksel konumla sınırlanmadan işe almamıza da izin veriyor. Ekibimize bulundukları yere bakılmaksızın yaptıkları işte mükemmel olan üyeler katabiliriz.” — Bu listeden 19 numara’nın yöneticisi, Andrew Cullen

“Uzaktan çalışan bir şirket olmak, LinkedIn’i veya herhangi bir platformu açıp oradaki herkesi işe alabileceğim anlamına geliyor. İşe alımlarda adayları konumunuza göre sınırlandırıyorsanız, işe aldıklarınızın en iyiler olup olmadığından asla emin olamazsınız çünkü tüm potansiyel adayların içinden yalnızca küçük bir alt kümeyi değerlendirmişsinizdir.” — Toptal’ın kurucu ortağı ve COO’su Breanden Beneschott

Gerçekten uzaktan çalışmaya yönelik bir ilan nasıl hazırlanır?

Şimdi, şirketinizi gerçekten “istediğin yerden çalış” formatında bir işe alım süreçlerine hazırlamaya hazır mısınız? İşte bilmeniz gerekenler:

— “Herhangi bir yer”den kastınızı açıklayın: Dünyanın herhangi bir yerindeki uzaktan çalışanları işe almaya tam olarak hazır değilseniz küçük adımlarla başlayın- örneğin ülke sınırlarıyla. ( Örneğin, “Türkiye sınırlarında istediğiniz yerden çalışabilirsiniz.”)

— Çalışanlar ve serbest çalışanlar arasındaki fark üzerine düşünün.Geleneksel işlerde olduğu gibi, uzaktan yapılan işlerde de roller çalışan ve serbest çalışan olarak sınıflandırılabilir.

— Detay verin. İş arayanlar sunduğunuz uzaktan çalışılacak işlerin “düzeyini” bilmek ister.

  • Elinizdeki, her yerden yürütülebilecek bir işse bunun iş tanımında yer aldığından emin olun. Değilse de başvuru sahiplerinin nerede olması gerekeceği veya ne sıklıkla uzaktan çalışabilecekleri konusundaki bilgileri biraz daha detaylandırın.

— Uzaktan çalışma için uygun olan işlerle başlayın. Her yerden yürütülebilecek iş kolları arasından en yaygın olanlar metin yazarlığı, tercüme, müşteri hizmetleri, eğitim, araştırma ve editörlük işleridir.

Şirket kültürünüzü unutmayın. Uzaktan çalışanlar da kurum kültürüne dahil edilmelidir. Kültürünüzü uzaktaki iş gücünüze aktarmak için planlı bir şekilde çaba göstermeniz gerekir.

İletişim ile ilgili beklentileri belirleyin. Uzaktaki iş gücünüzle başarıyı yakalamada kritik faktörlerden biri de iletişimdir.

  • İletişim yönteminizi en başta ortaya koyun, işe alım sırasında ve kaynaşma döneminde net olun. Uzaktan çalışanların, iş arkadaşlarıyla ve yöneticilerle hangi yollarla ve ne zaman iletişim kuracaklarını bilmelerini sağlayın.

Yöneticilerinizi bu konuda eğitin. Yöneticileri, özellikle de uzaktan çalışacak bir ekibi yönetmek konusunda tecrübesizlerse, ihtiyaç duydukları eğitimle donatın.

Uzaktan çalışma ile “istediğin yerden çalışma” arasındaki farkı belirleyip netleştirerek, hem adaylarınız, çalışanlarınız için avantaj sağlayabilir; hem de yöneticileriniz ve şirketinizin güçlenmesine katkı sağlayabilirsiniz, çünkü bu aynı zamanda, işveren markası değerine katkı sağlamak için günümüzün en popüler yollarından biri. Dijitalin ve teknolojinin şirketinizle karşılıklı alışverişinin imkanlarından faydalanmanızı tavsiye ederim.

(Visited 19 times, 1 visits today)